Práve prebieha projekt Zelená domácnosť, získajte dotáciu aj vy!
Fotovoltika pre firmy aj domácnosti

Od slnka po zásuvku I: Na čo si dať pozor pri výbere firmy, ktorá vám bude inštalovať fotovoltaiku

Na čo si dať pozor (nielen) pri výbere realizačnej firmy fotovoltaickej elektrárne.

Inštalácia fotovoltaiky, či už pre firmy alebo domácnosti, je zodpovedná činnosť, pri ktorej nie je priestor na chyby. Preto si treba dať pri výbere realizačnej firmy pozor na niekoľko dôležitých vecí. Tie vám pomôžu k správnemu výberu spoločnosti, ktorá vám zrealizuje vašu fotovoltaickú „elektráreň“.

Oprávnenie na inštaláciu fotovoltaiky od MH SR

Základom je spolupracovať s firmou, ktorá má oprávnenie na inštaláciu fotovoltaických systémov od Ministerstva hospodárstva (MH SR) – neváhajte si ho vyžiadať.

Takisto si overte, či má firma autorizáciu od výrobcu fotovoltických meničov, prípadne batérií na ich inštaláciu a predaj.

Pozor na fotovoltaiku z eshopov

Pozor si dajte aj na zariadenia týkajúce sa fotovoltaiky z rôznych eshopov. Nekupujte zariadenia na e-shopoch, prípadne zo zahraničia – meniče nemusia mať lokalizáciu pre Slovensko a nemusíte mať reálnu záruku na kúpené výrobky.

Overte si aj, že firma má možnosť riešiť prípadné záručné a pozáručné opravy. FTVE (fotovoltické elektrárne majú životnosť 20 a viac rokov, preto je dobré vedieť, čo kupujete a od koho.

Certifikácia SIEA

Kupujte len fotovoltické panely, ktoré sú schválenými zariadeniami SIEA a majú tak certifikáciu podľa noriem. Nájdete ich na: zelenadomacnostiam.sk/zariadenia

Pri hybridných meničoch si overte, že môžu byť pripojené do DS.

Overte si, či inštaláciu vykonávajú len kvalifikované osoby, ktoré dodržiavajú aj predpisy a bezpečnosť pri práci.

Myslite na priestor na zmeny v budúcnosti

Držte sa pravidla, že pri spotrebe vyššej ako 3 kW treba používať 3-fázové pripojenie meniča a myslite na možnosť rozšírenia v budúcnosti, ak to bude potrebné. Majte preto aj priestor na streche.

Ak uvažujete o použití batérie v budúcnosti, treba hneď inštalovať hybridný menič.

Ak chcete mať zálohovanú elektrickú energiu, musíte mať aj menič s takýmto extra výstupom (load/EM). Nie vždy je to v cene, môže to byť aj za príplatok.

Platí, že aj keď máte batérie a menič, nemusíte mať pri výpadku v elektrickej sieti zálohovaný zdroj elektrickej energie. Jednoducho vypadne sieť a nemáte elektrinu, aj keď svieti slnko a batérie sú nabité.

Batériové úložisko energie

Ak kupujete batériové úložisko energie, riaďte sa pravidlom, že kapacita úložiska má byť 2,5- až 3-krát väčšia ako výkon FTVP. Napríklad FTVP s výkonom 5 kWp si vyžaduje úložisko s kapacitou minimálne 12,5 až 15 kWh.

Dnešným štandardom sú batérie LiFePo4 so životnosťou pri DOD 80 % (až 6-tisíc cyklov), čo je 15 a viac rokov. Treba si pozrieť dátum výroby, odporúčame nie starší ako 6 mesiacov od ich inštalácie (predávajú sa totiž aj „skladové ležiaky“).

Montážny materiál

Skontrolujte si, či dodávateľ používa montážny materiál z hliníka a nehrdzavejúcej ocele.

Pozinkované diely nevhodne chemicky reagujú s hliníkom, z čoho sú rámy FTVP. Kovové časti by mali byť galvanicky poniklované.

Pri dodržaní vyššie uvedených bodov je reál­na šanca získať dobrú a kvalitne nainštalovanú FTVE.

Certifikácie

ODBER NOVINIEK

Zaregistrujte sa pre odber noviniek aby sme Vás mohli informovať o akciách a novinkách v našom obchode.

Práve prebieha projekt Zelená domácnosť, získajte dotáciu aj vy!

Prvá fáza projektu Zelená domácnostiam sa začína 30. októbra 2023. Od dnes je možné zariadenia inštalovať prostredníctvom zhotoviteľov, ktorí sa môžu registrovať v projekte. Druhú fázu, v ktorej budú poukážky vydávané a preplácané, spustíme v prvom štvrťroku 2024, kedy bude prístupný nový informačný systém. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur, z toho 58,1 milióna eur pre Bratislavský samosprávny kraj.

Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia. Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu. Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kW s príspevkom 1725 eur. Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW/rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW.

Vyžiadať cenu produktu Od slnka po zásuvku I: Na čo si dať pozor pri výbere firmy, ktorá vám bude inštalovať fotovoltaiku